IMPLICĂ-TE ȘI TU!

Donează și tu 2%

Sistemul 2% permite contribuabililor persoane fizice să direcţioneze 2% din impozitul lor pe venit către o organizaţie sau asociaţie non profit. Este un sistem prin care cetăţenii au posibilitatea să decidă în mod direct ce se întâmplă cu o parte din impozitul lor.

Pentru a direcţiona 2% din impozitul pe venitul anual spre o entitate non profit, contribuabilul trebuie sa completeze formularul 230 – Click aici pentru descărcare Cerere privind destinaţia sumei reprezentând până la 2% din impozitul pe venitul anual (descarca aici).

Persoanele care obţin, pe lânga salarii, şi alte venituri, vor completa formularul 200 – Declaraţie specială privind veniturile realizate Click aici pentru descărcare, la toate capitolele aferente tipului de venit obţinut, inclusiv capitolul III, Destinaţia sumei reprezentând 2% din impozitul pe venitul anual datorat.

Asociaţia Everest va folosi banii obtinuţi pe această cale în campaniile de informare şi conştientizare privind efectele violenţei domestice şi ale dependenţei de droguri şi alcool. Datele de identificare ale Asociaţiei Everest care trebuie completate pe formularul 230 sunt urmatoarele:

Asociaţia Everest Cod de înregistrare fiscala: 27393076 Cont bancar: RO32 BTRL 0240 1202 W584 29XX Banca Transilvania

Resurse legale

Resurse

Legea nr.217/22 mai 2003 pentru prevenirea şi combaterea violenţei în familie

Ordonanţa 95/24 decembrie 2003 privind modificarea şi completarea Legii 217/2003 pentru prevenirea şi combaterea violenţei în familie

Legea 202/19 aprilie 2002 privind egalitatea de şanse între femei şi bărbaţi

Legea 211/27 mai 2004 privind unele măsuri pentru asigurarea protecţiei victimelor infracţiunilor

Legea 678/21 noiembrie 2001 privind prevenirea şi combaterea traficului de persoane

Studiul O.N.U. privind violența asupra copiilor

Raport al expertului independent pentru studiul ONU privind violența asupra copiilor

ro_RORomanian